PROGRAM

Svendborg Sportsfestival fylder byen med liv hele den 9. juni. Frederikø, Svendborg Idrætscenter, Torvet og andre spændende locations er i spil. 

FREDAG D. 8 JUNI

17.00 - 20.00: Kampsportsmekka (Rundbuehallen)

17.00 - 20.00: Street Food marked 

FREDERIKSØ

LØRDAG D. 9 JUNI

SVENDBORG IDRÆTSCENTER

 

OUTDOOR

09.00 - 10.00: Kettlebell (Udendørs), LÆS MERE

09.00 - 14.00: Tennismesse, TILMELD /  LÆS MERE

09.00 - 10.00: Jumping Fitness (skatebanen) LÆS MERE

09.30 - 11.30: "Elitefodbold på breddeniveau", 9-11 år, TILMELD

10.00 - 11.00: Bold og bevægelse, 3-5 år LÆS MERE

10.00 - 11.00: Piloxing (skatebanen) LÆS MERE

10.00 - 11.00: Qi Gong (udenfor Svømmehal) LÆS MERE

10.00 - 12.00: Se en gris indvendig - træn med Naturama LÆS MERE

10.00 - 13.00: Gymnastiklegeplads (v. parkourbanen) 

10.00 - 13.00: Street Basket (P-plads) LÆS MERE

10.00 - 13.00: Amerikansk fodbold

10.00 - 13.00: Floorball (P-plads)

10.00 - 13.30: Relax-Zone, meditation (v. L.stadion)

10.00 - 13.30: Forfriskninger v. "Byens Gårdbutik" (v. L.stadion)

10.00 - 13.30: L21, infostand (v. L.stadion)

10.00 - 13.45: Gymnastikopvisning (L.stadion) SE PROGRAM

10.00 - 14.00: Spejderliv (v. L.stadion)

11.00 - 13.30: Parkour / Free Running (parkourbanen) 

13.45 - 14.00: Visionskommuneaftale ''Bevæg dig for livet"

14.00 - 14.10: Idræts- og kulturparaden starter, LÆS MERE

07.30 - 09.00: Vinjasa yoga (Studiet) LÆS MERE

09.00 - 14.00: Åben Svømmehal, gratis entré 

10.00 - 10.45: SG Baby/Tumling event 10-18 mdr. LÆS MERE

10.00 - 11.00: Kangoo Jump (Æstetikken) LÆS MERE

10.00 - 13.30: Open Gym (SG-Huset)

11.00 - 11.45: SG Baby/Tummel event 3-10 mdr. LÆS MERE

11.00 - 11.45: SG mor/far/barn event 1,5 - 3 år LÆS MERE

INDOOR

FREDERIKSØ

 

10.00 - 17.00: Åbent værksted, Woodnwonder

10.00 - 17.00: Åbent værksted, Skulpturium

10.00 - 16.00: Fri entré, Danmarks Museum for Lystsejlads

10.00 - 17.00: Åbent værksted, THEHANDMAKERLIN

10.00 - 22.00: Minigolf

11.00 - 17.00: Live musik, DOK 57 - Musik Snedkeriet

12.00 - 17.00: Flydende badminton, LÆS MERE

12.30 - 13.30: Waterballz

13.00 - 17.00: Kampsportsmekka (Rundbuehallen)

13.00 - 17.00: Luftvåbenskydning (Rundbuehallen)

13.00 - 17.00: Bueskydning (Rundbuehallen)

13.00 - 14.00: Grafitti Workshop (v. Kammerateriet)  

13.00 - 17.00: Sejlsport, få en sejltur i Øhavet

13.45 - 14.00: Præsentation af diverse bådtyper

14.00 - 16.00: Jolleregatta - Havnens Dag (arr. Svendborg Event)

14.00 - 17.00: Stortrampolin til vand

14.00 - 14.15: Ro-spinning præsentation (Udrustningskajen) 

14.30 - 15.00: Ro-spinning prøv selv (Udrustningskajen) 

15.30 - 17.00: DanceBattle, 1vs.1 TILMELD
16.10 - 16.30: Idræts- og kulturparaden ankommer, LÆS MERE 

16.20 - 16.30: Helge ankommer med live-musik

16.30 - 17.00: Musikskolen underholder, Marimaborkester

16.45 - 17.00: Uddeling af talentpris, SIS 

17.00 - 17.30: Offentliggørelse af nyt navn 

17.30 - 18.00: Big Band, Live musik 

17.30 - 19.00: Skate - Konkurrence

18.00 - 20.00: Stortrampolin til vand 

18.00 - 20.00: DanceBattle, 2vs2 TILMELD
21.00 - 01.00: Afterparty 

ØVRIGE LOCATIONS

 

TORVET

10.00 - 11.00: Kom&Dans - åbne workshops og opvisning

7.00 - 7.45: Morgengymnastik foran Café WØ

11.00 - 11.30: Svendborg Linedance - opvisning

11.30 - 12.30: Kom&Dans - åbne workshops og opvisning

12.30 - 13.00: Svendborg Linedance - opvisning

13.00 - 15.00: StreetHandball (Borgerforeningen, Guldsalen)

13.00 - 15.00: Golf fra Borgerforeningens tag

14.50 - 15.00: Idræts- og kulturparade ankommer, LÆS MERE

15.00 - 15.30: Springkavalkade på Torvet, LÆS MERE

SAK

09.30 - 11.00: Art&Yoga TILMELD / LÆS MERE

SVENDBORG ROKLUB 

09.00 - 19.00: Åbent hus 

TANKEFULD RIDEKLUB

10.00 - 13.00:  Åbent hus, LÆS MERE

CHRISTIANSMINDE STRAND

10.00 - 16.00:   DGI Open Beachvolley LÆS MERE

GYMNASTIKHUSET, TÅSINGE

11.30 - 14.00:   Yoga og Saunagus LÆS MERE

 

Støttet af: